Ha a gyakorlati szakembereket megkérdezzük, mi a legfontosabb előnye a Kverneland ekéknek a versenytársakkal szemben – nem kell sok gondolkodás, hogy megkapjuk a választ: anyagminőség, hőkezelési technológia.
„És nem csak a múltról beszélünk, hanem a jelenről és a jövőről” teszi hozzá a laboratórium vezetője, Arnold Furre aki 1970 óta dolgozik a Kvernelandnál, és együtt “lélegzik” az acéllal.
Nagyon sok férfi álma, hogy olyan erős legyen, mint az acél, de a Kverneland Csoportban az acél ekevasakat és ekefejeket jelent. Az évi 25,000 – 30,000 tonna acél felhasználásával, a Kverneland Csoport Klepp gyára “nagy-fogyasztónak” számít az acél-iparban, így nagy megbecsülésnek örvend az európai acélgyártók körében.
„Közvetlen kapcsolatban állunk a legnagyobb acélgyártókkal, Svédországban, Finnországban, Németországban és Franciaországban. A mi véleményünk,- a kutatás és fejlesztés terén,- ezekben az országokban is meghatározó tényező” – mondta Arnold Furre. „Ők segítenek nekünk egy felbecsülhetetlen értékű kapcsolatrendszer kialakításában, így ha kérdésem van, vagy meg akarok beszélni valamit, bármikor tudok beszélni a legjobb szakemberekkel az egész világon. És előfordul az is, hogy mi tudunk nekik segíteni – ez egy kétoldalú kapcsolat”
Saját laboratórium
A Kverneland Csoportnak két laboratóriuma is van, mindkettő Norvégiában az ekegyár mellett helyezkedik el. Az anyagminőség- vizsgáló laboratórium az eredeti épületben van 1895-óta, míg a teszt-laboratórium 1911-ban épült. A laboratóriumokban főként gépek, gépegységek, alkatrészek tesztelése folyik.
Az anyagminőséget vizsgáló laboratórium – Furre Úrnak a területe.Ő folyamatosan ellenőrzi az acél és a hőkezelési technológia helyességét, míg a kollégái Torgeir Sandkleiva, Odd Aase és Per Tjessem a heggesztett alkatrészeket és a heggesztés folyamatát ellenőrzik. „És nem szabad elfelejteni Kjell Roaldsøy-t sem, ő az alaktrészek, gépelemek megtervezéséért és kalkulációjáért felel” teszi hozzá Arnold Furre.
A megvásárolni kívánt acélt mindig a gyár igényeinek megfelelő méretben rendeljük és kapjuk meg.
„A legfontosabb tényező az acél erőssége. Az acélnak keménynek és szívósnak kell lennie. A Kverneland Csoportnak sok évtizedes tapasztalata van a kiváló minőségű acél felhasználásában. Ez nem meglepő, hiszen nagyon köves területek vannak itt Jæren környékén. A jégkor feladta a leckét, de mi megoldottuk – mondta a laboratórium vezetője..
De ne beszéljünk acélról és acél minőségről anékül, hogy Bjørn Kverneland nevét említenénk (korábbi műszaki igazgató). Az iskolában szerzett tanulmányok és az 1950-es években Németországban szerzett tapasztalatok alapján¸ hatalmas és egyedülálló szaktudásra tett szert a gyártástechnológia terén. Bámulatos kitartásával úttötő munkát végzett és elérte azt, hogy a Kvernealnd Csoport csak és kizárólag kiváló minőségű acélt használjon munkagépei elkészítéséhez.
Az ekegerendelyek hőkezelési eljárása
„Bjørn Kverneland volt a aki bevezette a hőkezelési eljárás technológiáját az ekegerendelyeken az új gyár 1-es üzemében Øksnevad-ban: egy hatalmas melegüzemet használtak a hegesztett géprészegységek hőkezelésére, hogy azok minél erősebbek legyenek. Ebben az időben ez az üzem teljesen egyedülálló volt.”
„A legjobban elterjedt és domináló acél-fajta a ‘60-as években a C-Mn acél volt. Később pedig a bór-acél kezdett elterjedni. Ez 0.001% elemi Bórt tartalmaz, amely hihetetlen magas tűrőképességet ad az acélnak. És az ára is elfogadható volt,” mondta Furre. S hogy mi a magyarázata annak, hogyan tud egy mikroszkópikus méretű bór ilyen csodát tenni? – sok vitára ad okot, de végeredményben három elmélet támasztja alá a fennt említetteket.
A bór-acél, amit túlnyomó többségben használunk. De ez sokkal egyszerűbben hangzik, mint amilyen valójában: a Kverneland Csoport a kopó- és gépelemek előállítására való acélok 14 különböző változatát használja a gyártás során, valamint még számos ötvözet is felhasználásra kerül, tehát az acél milyensége, egy elég összetett kérdés.
Erősség és szívósság
Az alapanyag először hőkezelésre kerül, ezen eljárás nélkül az egyes alkatrészek a gyakorlatban nem használhatóak.
„Egy fontos tényező az acél végleges erősségének elérésénél a súlycsökkentés , ami pénzt takarít meg, “ magyarázza Furre úr. “ De ha egy acél erős, az magában nem elég. Ez két dolog kombinációjából adódik: az erősség és a szívósság, amely véglegesen meghatározza az anyagminőséget.”
„Hogyan érik el a megfelelő egyensúlyt e két dolog között?”
„A kérdés megválaszolása egyre közelebb visz minket a “titokhoz” a Kverneland egyedülálló edzési folyamatához. Az elmúlt évtizedekben megtanultuk teljesíteni és továbbfejleszteni azon folyamatokat , amelyek szükségesek az optimális acél-minőség eléréséhez. Számos nagykapacitású melegüzemet építettünk a 60-as – 70-es években. Ma jó-néhány különböző edzési –folyamat van a birtokunkban, amelyeket folyamatosan felügyelünk és továbbfejlesztünk a minőség érdekében.”
Arnold Furre szerint kétségtelen, hogy a Kverneland Csoport a legelső ha az anyagfelhasználásról és edzési folyamatokról van szó. A legfontosabb ok amiért a cég vezető pozíciót tölt be ezen szektorban, a dolgozók elszántsága és a kapcsolatok folyamatos fenntartása a nemzetközi fejlesztőmérnökökkel.
„Ha figyelembe vesszük a Kverneland Csoport vezető pozícióját, akkor valószínülsíthetjük, hogy sok konkurens cég próbálja követni, lemásolni ezen technológiákat?”
„Igen, elég sok cég próbál másolni minket,” –teszi hozzá Furre mosolyogva. “ Jól tudjuk kezelni az ebből adódó helyzeteket – különösen ami a kopó-alkatrészek edzési folyamatát illeti – az még mindig szigorúan titkos…”
Forrás: www.kvernelandgroup.hu